... the journal

The Guest
Refrigerator Door

Now we have some magnets from Bob, who is an internet-friend I've never met, but who sent this series...

rs-pepsi.jpg (14040 bytes)




WHAT I'M READING...

0062507249.01.MZZZZZZZ.jpg (4762 bytes)

Becoming a Man:
Half a Life Story

by
Paul Monette

My Amazon wish list


WHAT I'M WATCHING...

Frasier-a-thon
(I fell asleep, tho)



powered by SignMyGuestbook.com


That's it for today!

 

FAUX FOOD

14 November 2001

You know, when I work at the computer all day, I have the TV on in the background for company, but I pretty much zone out and don't pay much attention, especially to commercials. The other day, I actually watched some of the commercials I have ingrained in my head from the sound of them--and was surprised to find out even the products which are being advertised.

But today I actually caught the tail end of a commercial and it boggled my mind. It was for a "tuna salad kit." Who the heck needs a KIT to make tuna salad, for Pete's sake??

  • Open can of tuna
  • Dump in bowl
  • Add mayonnaise
  • If desired add crunchy stuff (pickles, celery, onion--to taste)
  • slap on bread
  • eat

Is that so hard? Do we actually need a KIT to make tuna salad?

But it appears that we are moving away from being able to cook anything at all. We've become a nation of fast food freaks and all one has to do is walk down the supermarket aisles to realize that.

But those supermarket guys are really clever. You think you're actually cooking, but they've taken out all of the creativity, put in the fast food factor, and added money for their effort.

A larger and larger section of the meat department is being given over to pre-marinated, pre-cooked, pre-sliced foods. No point in buying vegetables and beef and slicing them up to put in a tortilla for a fajita when, for just a few dollars more, you can buy the cut up foods all packaged together.

Why bother marinating chicken breasts or spare ribs, when for a few dollars more you can buy them pre-marinated?

Want a roast? No need to even dirty a pan. Now you can buy pre-marinated meat in a disposable pan. Total preparation time on the cook's part about 30 seconds--just long enough to open the package and pop in the oven. Pre-marinated pork roast costs $6 a pound. A pork roast you can marinate yourself costs $1.99 a pound. (Just thought I'd mention that.)

Feeling a craving for Mexican food? I remember watching my mother assemble all the ingredients for enchiladas, a recipe which she got from watching a Mexican neighbor of hours who believed in making everything from scratch. I watched her put all the bowls together on the kitchen table and then put each ingredient in a tortilla, pre-dipped into a chili sauce, roll it up, and put it, with the others, in a pan. Now you can buy "home made enchiladas" in the meat department. No need to roll your own.

Why make the kids a peanut butter and jelly sandwich for lunch when you can pop in a more expensive "Lunchable" packaged lunch. (Or if you must make your own sandwich, why buy peanut butter and jelly, when you can buy a jar of "Gooberjam" that has them both mixed together?

Why buy potatoes, when you can get them pre-sliced, pre-packed, and pre-flavored. There's even packaged "potatoes with butter." (Silly me--I thought you just cooked a real potato and put butter on it. Whoda thunk it could be made more simple than that?)

Also in the dry foods aisle, you can find "supper bakes." Just add cut up meat and your whole meal is ready for you. (In the frozen food aisle, you don't even have to add your own meat; you can buy pre-packaged dinners already cut up--you don't even need to dirty a knife!)

Not even salad is untainted. No point in buying a head of lettuce when you can buy a bag of cut-up, prewashed lettuce. Some are even packaged with the proper amount of salad dressing to eliminate all guess work.

No need to cut up a melon. You can buy cut-up pieces pre-packaged already. You can also buy pre-sliced apples and pre-sliced mushrooms. There are even pre-stuffed eggs.

If you want a "smoothee," buy it pre-bottled. I always used to put a banana, some strawberries and yogurt into a blender, but now they've taken all that hard work away by putting it in a bottle for me. And only for $2 a single serving. (For the same amount, I could makes smoothees that would serve 3 of us.)

When the fad for easy-to-cook foods was in its infancy, they advertised home made chocolate chip cookies that you just sliced off of a roll of dough and put on the cookie tin (makes 2 dozen cookies for $3.19). Now even that's too much work. Now you buy chunks of cookie dough and all you have to do is put them on the cookie sheet and bake (12 cookies for $3.60). This is what kids are calling "home made cookies" these days. So sad.

I wonder if the toddlers of today, when they are grown up and looking for a spouse, will sit back after a satisfying meal and say, with a happy feeling of nostalgia, "I want to marry you. You open packages just like my mother used to!"


One Year Ago:
Seal of the Confessional

(Club Photo has started deleting
photo albums after 90 days,
so the photos which were once there,
have been removed now)


previous | Journal home | bio | cast | archive | next
Bev's Home Page

Created 11/9/01 by Bev Sykes